I 130 år har Grythyttan Stålmöbler förvaltat arvet av svenskt hantverk och design. Från en smidesverkstad i Bergslagen till ikoniska möbler som blivit en del av vårt kulturarv. Nu presenteras nya färgsättningar och uttryck för att möta framtidens hem, utan att kompromissa med hållbarhet och kvalité.
A2 OCH KLASSIKERSERIEN I ETT NYTT LJUS
För att uppmärksamma 130-årsfirandet lanserar Grythyttan Stålmöbler den ikoniska A2 fåtöljen, formgiven av Artur Lindqvist, och Klassikerserien i en ny, ljusgrön lackad ek. Möblernas stativ, som tidigare enbart funnits som varmförzinkat, erbjuds inför 2025 även i en pulverlackad svart färg, och för furu i pulverlackerat grönt. De nya färgkombinationerna skapar ett unikt uttryck för möblerna, utan att påverka dess tidlösa elegans.
HIGH TECH I FYRA NYA FÄRGER
Serien High Tech, formgiven av Nisse Strinning och känd för sin industriella och nästan brutalistiska design, lanseras i fyra nya färgsättningar: Petrol, Ivory, Chestnut och Black. De nya färgerna suddar ut gränsen mellan ute- och innemiljöer vilket ger möblerna ett samtida uttryck. High Tech har blivit en favorit i urbana miljöer och på mindre ytor. Med de nya färgsättningarna utökas sortimentet vilket ger fler valmöjligheter och gör det lättare att hitta färger som passar flera olika smaker och miljöer.
Grythyttan Stålmöblers resa började 1895 när Karl Lindqvist grundade en smidesverkstad i Grythyttan. Hans son Artur skapade 1930 en stol inspirerad av Bauhaus och funktionalism – en föregångare till dagens klassiker, A2-fåtöljen. Än idag tillverkas möblerna hantverksmässigt i Bergslagen av skickliga smeder och hantverkare som med precision bockar stålet och noggrant kontrollerar träets ådring, färgton och kvalitet, till varje armstöd, sits och rygg.
”Det är mycket viktigt att vi finns just i Grythyttan. Företaget började i min farfars fars bysmedja, inte i ett snickeri som är det vanliga i småländska möbelindustrin”, säger Karl Lindqvist, fjärde generationen i familjen.
Hållbarhet är en stark kärna hos Grythyttan Stålmöbler och alla möbler som tillverkas har höga krav på kvalitet med målet att ha en livslängd som håller över generationer. I tillverkningen används enbart ek, teak och furu som kommer från hållbart skogsbruk och är miljöcertifierat enligt FSC® eller Svenska PEFC:s skogsstandard.
Grythyttan är mer än bara ett möbelvarumärke – det är en hyllning till hantverket, traditionen och den bestående andan inom svensk möbeldesign.
PRODUKTINFORMATION
Fåtölj A2
High Tech Stol
Högupplösta bilder finns på Trendgruppen PR:s bildbank.
För mer information, vänligen kontakta:
Grythyttan Stålmöbler
Victoria Friis
Victoria.friis@grythyttanstalmobler.com
+46 768 79 70 04
Trendgruppen PR
Sandra Hellström
sandra.hellstrom@trendgruppen.se
+46 73 685 96 23
Om Grythyttan Stålmöbler
Karl Lindqvist öppnade sin smedja i Grythyttan redan 1895, där han tillverkade hästskor av högsta kvalitet. Sonen Artur följde i sin fars fotspår, men drevs av visioner som låg bortom det traditionella smidet.
Till Stockholmsutställningen 1930 ritade och tillverkade Artur den numera klassiska stolen A2 av fjäderstål. Sedan dess har många möbelserier tillkommit, alla med ett formspråk och kvalitet som håller i generationer.
Vår historia är ständigt närvarande i allt vi gör och vi är stolta över att vara en del av svensk möbelhistoria. Parallellt med de långlivade klassikerna har Grythyttan också haft flera samarbeten med samtida designers som Nisse Strinning, Jonas Bohlin och Andreas Engesvik.
Sedan 2022 är Grythyttan en del av designgruppen NOD (Network of Design) tillsammans med flera andra klassiska svenska varumärken med lång tradition av möbeltillverkning.
Än idag tillverkas varje möbel hantverksmässigt i smedjan, i Grythyttan mitt i Sverige. Precis som vi alltid gjort.
www.grythyttanstalmobler.com